Hát, ami azt illeti április 5-én még nem gondoltam volna reggel amikor felkelek, hogy 10-én elindul ez a blog, de valahol egyszer el kell kezdeni, nem igaz ?
Egy kedves ismerősöm javaslatára, egy szójátékból született meg "Jáde Mester" gondolata, akit végül 6-án este virtuálisan megalkottam.
Nem lesznek csavaros gondolatmenetek vagy bölcs tanítások, a blog és Yade Mester történetei nem akar több lenni annál mint ami, egyszerűen csak egy picit könnyedebb formában szeretné bemutatni rövid történetekben, hogyan lesznek az ásványokból végül csiszolatok.
Kezdjük a közepén :)
Károlytáró sokak számára ismerős lehet, az ásványgyűjtők körében szép emlékeket idéző, gyönyörű környezet és erdőségek mellett a felhagyott meddők is rejtenek kincseket...szerencsére mind a mai napig.
Sokszor csak otthon, megmosva fedi fel magát az ásvány, amely előfordul, hogy nem alkalmas csiszolásra, mivel a zárványok mellett a forma sem teszi lehetővé a megfelelő csiszolást, hiszen elég sok értékes anyag elveszne a vágás/csiszolás során, ha valamilyen kaboson forma elvárt követelményeinek szeretnénk megfelelni. Ilyenkor talán jobb békén hagyni és feltárás utáni szépségében gyönyörködni.
Ám esetünkben nem ez fog történni :)
Egy maroknyi ametiszt "krumpliból" nézzük csak mit lehet kihozni.
Tisztítás után a szalagos ametiszt mellet feltűnnek az első jelek, hogy nagyobb egybefüggő ametisztet is rejt az ásvány.
Kettévágást követően, ráhagyással egy majd 2 cm-es lapka készült, megrajzolva a kaboson tervezett körvonalával.
A körvonal mentén utólag levágásra került a felesleges kőzet, hogy könnyebb és gazdaságosabb csiszolást tegyen lehetővé.
A végeredmény egy egészen különleges "ékszerdoboz" lett, amely a domború kupolát mellőzve végül síkra lett csiszolva, elhagyva a hagyományos domború felületet, mivel a belsejében csiszolás közben felfedeztem egy miniatűr ametisztes kristályüreget.
Leginkább azért vagyok büszke erre a darabra, mert ékesen bizonyítja, hogy itthon, kishazánkban is lehet valódi szép ásványokra, féldrágakövekre találni, csak kitartóan kell keresni, és meglátni a földben a "csiszolatlan gyémántot".
Végül pedig álljon itt egy videó, ami látványosan prezentálja az elkészült ametiszt csiszolatot.
év: Ametiszt
Lelőhely: Károlytáró
Gyűjtés ideje: 2017
Csiszolás ideje: 2017
Keménység: 7
Méret: 3,6 cm x 2,6 cm x 0,9 cm
Súly: 15,4 g / 77 karát
Remélem a következő blogbejegyzésnél újra találkozunk, addig is jó szerencsét!
Horváth Dániel
www.facebook.com/csiszolatok
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.